.
مطالب ثابت سایت

هديه به منتظران گل نرگس

نقدی بر تفسیر و مفسران

هجوم آرام و خواب غفلت (نگرشی بر غوغای انفجار جمعیت)

سقیقه، تبلور وحدت یا تفرقه؟

نقدهايی بر کتب درسي دبستان

مشهورهاي بي اصل

برخی خیانتهای منافقانه در کتاب: «بیست و پنج سال سکوت علی»

گزارشي از تهاجم بر عزاداري و عاشوراي حسيني

نقدي بر مجله‌ي خانواده

مباحثی پیرامون امامت

نمي از كرانه‌‌هاي غدير


موضوعات سایت
کل موضوعات 23
کل ارسال ها 86
کل بازديد ها 602397
کل پاسخ ها 63
کل اعضا 324
آخرين 20 ارسال انجمن

چت آنلاین
ارسال شده توسط salmani در مورخه : پنجشنبه، 10 تير ماه ، 1395

وحدت وجود
ارسال شده توسط samad در مورخه : سه شنبه، 30 تير ماه ، 1394

اخراج تیر از پای امیر المومنین
ارسال شده توسط andalib در مورخه : يكشنبه، 26 بهمن ماه ، 1393

سوال/ تحریف یا ...
ارسال شده توسط moheb-mahdi در مورخه : پنجشنبه، 22 اسفند ماه ، 1392

تصویری با موضوع امیر المؤمنین عل?
ارسال شده توسط taghvim در مورخه : جمعه، 17 خرداد ماه ، 1392

درباره "خيانتهاي منافقانه در «
ارسال شده توسط alef در مورخه : چهارشنبه، 27 دي ماه ، 1391

قرآن و تورات-انجیل
ارسال شده توسط moheb-mahdi در مورخه : سه شنبه، 5 دي ماه ، 1391

حدیث کساء به روايت جابر بن عبد ال?
ارسال شده توسط aletra در مورخه : يكشنبه، 26 آذر ماه ، 1391

بدترين خلق خدا در آخر الزمان!!
ارسال شده توسط sarbaz در مورخه : جمعه، 14 بهمن ماه ، 1390

داستان تير و پاي امير
ارسال شده توسط hedayati در مورخه : يكشنبه، 2 آبان ماه ، 1389

داغ فراق
ارسال شده توسط andalib در مورخه : شنبه، 11 ارديبهشت ماه ، 1389

فراخوان شعارهاي فاطميه
ارسال شده توسط andalib در مورخه : دوشنبه، 6 ارديبهشت ماه ، 1389

سخن از فاطمه گفتن!
ارسال شده توسط andalib در مورخه : دوشنبه، 6 ارديبهشت ماه ، 1389

در سوگ همتاي علي عليه السّلام
ارسال شده توسط andalib در مورخه : چهارشنبه، 1 ارديبهشت ماه ، 1389

امام فدايي دين است، يا اصل دين؟
ارسال شده توسط andalib در مورخه : چهارشنبه، 2 دي ماه ، 1388

آسيبها و راهكارها در عزاداري
ارسال شده توسط andalib در مورخه : جمعه، 27 آذر ماه ، 1388

بر كرانه‌ي غدير
ارسال شده توسط andalib در مورخه : سه شنبه، 10 آذر ماه ، 1388

مگر غدير را فراموش كرده‌ايم؟!
ارسال شده توسط andalib در مورخه : چهارشنبه، 27 آبان ماه ، 1388

طرح جدید سایت
ارسال شده توسط admin در مورخه : سه شنبه، 26 آبان ماه ، 1388

اصلاحيه
ارسال شده توسط admin در مورخه : سه شنبه، 26 آبان ماه ، 1388

تالار گفتمان جستجو

جستجو


جستجو در وب
جستجوی سايت

اندازه صفحه

100%
125%
150%
200%
250%
300%

   
   
 
  
تهاجم بر عزاداري7 - جلوگيري از عزادارن حسيني
 
  

مقدمه

      دشمنان عاشورا در يك نگاه كوتاه

      راه‌هاي جلوگيري از عزاداري

الف: فعاليتهاي فرهنگي

ب: اعمال قدرت

     چند يادآوري

انواع امام‌شناسي‌ها

برداشت‌هايي از حادثه‌ي كربلا

معيار برداشت از حادثه‌ي كربلا

حادثه‌ي كربلا از ديد بيگانگان

چند نظر ديگر

شعارهاي انتخابي تحليل‌گران حادثه‌ي كربلا

مجالس عزاداري در ديدگاه تحليل‌گران

مخالفت با گريه بر سيّد الشّهدا

انتقاد و مخالفت با مراسم عزاداري حسيني

جلوگيري از عزاداران حسيني

      1- با نيروهاي دولتي

      2- با تدابير گوناگون

        الف: دولتي نمودن عزاداري

        ب: انتقال مراسم عزاداري به اماكن غير سنّتي

        ج: احياي شبيه‌خواني به شيوه‌ي جديد

        د: طرح موضوعات تازه

              1- خرافات

             2- تحريفات

              3- بدعت

              4- دعوت به وحدت

              5- هفته‌ي امر بمعروف و نهي از منكر

              6- نماز ظهر عاشورا

 

 

 

جلوگيرى از عزاداران حسين‏بن على  عليه‏السلام

 

* با نيروهاى دولتى

 «رضاخان شروع كرد به درد دل كردن و گفت: من آنقدر به اين انگليسى‏هاى نمك به حرام و نمك‏نشناس و حرام زاده خدمت كردم، نفت را به آنها دادم، و به دستور آنها در مساجد را بستم، جلوى عزاداريها را گرفتم، جلوى تعليمات مذهبى را... عمامه را برداشتم، چادر را از سر زنها برداشتم و چه كردم... ».

كتاب: حكايت كشف حجاب - ابوالقاسم هرندى

  «هزاران تن از مسلمانان شهر لكنهوى هند، روز شنبه در اعتراض به مرگ دو جوانى كه در اعتراض به ممنوعيّت بيست ساله عزادارى عاشورا در اين شهر خود سوزى كردند، در خيابانهاى اين شهر به راهپيمايى پرداختند... تظاهر كنندگان تهديد كردند اگر ممنوعيّت عزادارى ايّام عاشورا لغو نشود آنها نيز خود را آتش خواهند زد».

روزنامه قدس - 31/1/76

 «در پى درگيريهاى پراكنده روز پنج‏شنبه ميان پليس هند و شيعيان اين شهر مركز اتارپرادش كه به منظور راهپيمايى به خيابانهاى شهر سرازير شده بودند تعداد زيادى از راهپيمايان و نيروهاى پليس مجروح و شمارى نيز كشته، و پنج‏هزار تن از شيعيان نيز بازداشت شدند. اين راهپيمايى در اعتراض به ممنوعيّت بيست‏ساله عزادارى ايّام محرّم در معابر عمومى شهرهاى ايالت اتارپرادش برپا شد. اين مقرّرات در سال جارى ميلادى به بهانه جلوگيرى از درگيرى ميان شيعيان و اهل تسنّن در اين ايالت وضع شده است».

روزنامه كيهان - 7/4/76

 «پس از مراسم اربعين 680 تن از شخصيّتهاى شيعه شهر لكنهو را به دليل نقض ممنوعيّت عزادارى در معابر عمومى اين شهر و راه انداختن مراسم عزادارى اربعين در شهر لكنهو بازداشت كردند... رئيس پليس شهر لكنهو ديروز اعلام كرد كلب‏جواد از رهبران شيعه شهر ياد شده را نيز بازداشت كرده، و هم اكنون در پى دستگيرى ساير شخصيّتهاى پرنفوذ شيعه در اين شهر هستند».

روزنامه ايران - 9/4/76

 «شيعيان هند و پاكستان در اعتراض به جلوگيرى از عزادارى آنان روز 28 صفر دست به راهپيمايى زدند. اعضاى گروهك وهّابى سپاه صحابه با حمله به مراسم عزادارى شيعيان در شهر ابيت آباد پاكستان هفت تن از آنها را مجروح كردند».

روزنامه كيهان - 15/4/76

 «... اهالى روستاى شيعه نشين چكوال (در پنجاب پاكستان) كه غالباً كشاورز و دامدار هستند، در اربعين حسينى به دليل فشارهاى وهّابيّون كه از حمايت پليس محلّى نيز برخوردارند، موفّق به برگزارى مراسم عزادارى نشده و همچنان در محاصره كامل اين گروه افراطى قرار دارند. در ايّام عزادارى سرور شهيدان حضرت اباعبداللّه الحسين (ع) وهّابيّون به انحاء مختلف از برگزارى مراسم مذهبى و عزادارى شيعيان جلوگيرى مى‏كنند، و محافل و اماكن مذهبى آنان به وسيله بمب و سلاحهاى گرم مورد حمله وحشيانه قرار مى‏گيرد. يك حسينيه مسلمانان اين منطقه نيز اخيراً توسّط وهّابيّون به آتش كشيده شد».

روزنامه جمهورى اسلامى - 3/5/75

 «گروه طالبان طىّ اطلاعيّه‏اى شيعيان افغانى را از برگزارى مراسم عزادارى سالار شهيدان در انظار عمومى منع كرد. در همين حال روز دوشنبه اطّلاعيّه‏اى توسّط طالبان در تكايا و مساجد شيعيان در شهر كابل توزيع شد؛ و در آن مقرّرات ويژه‏اى جهت برگزار كنندگان مراسم ماه محرّم اعمال گرديد. بر اساس اين محدوديّت مراسم عزادارى در شبها ممنوع و سخنرانان حق ندارند عليه معاويه سخن بگويند. همچنين طبق دستور العمل طالبان زنجيرزنى و سينه زنى براى افراد بالاى 12 سال ممنوع است؛ و عزادارى بايد در محلّ تكايا انجام شود و كسى نمى‏تواند در خيابانها به عزادارى بپردازد. به سخنرانان مجالس عزادارى سيّد الشّهداء نيز تأكيد شده كه اجازه ندارند به اين نكته اشاره كنند كه شيعيان در سالهاى گذشته از آزادى عمل بيشترى برخوردار بوده و به‏راحتى مى‏توانسته‏اند مراسم عزادارى حضرت سيّد الشّهداء (ع) را برگزار كنند. در رابطه با شركت خانمها در مراسم عزادارى در اطّلاعيّه مزبور اشاره‏اى نشده و شيعيان نگران آنند كه از حضور خانمها در مجالس عزادارى نيز جلوگيرى شود».

روزنامه جمهورى اسلامى - 24/2/76

 نكته: نيروهاى طالبان از سرسپردگان بى‏چون و چراى عربستان سعودى مى‏باشند؛ و عربستان خود آلت دست دولت انگليس است. آنچه به طالبان ديكته مى‏شود همان چيزهايى است كه به عربستان فرمان داده مى‏شود. درست از نوع همان فرامينى كه به دولت هند و سپاه صحابه پاكستان ابلاغ شده است. و مطابق با آنچه به روشنفكران رسمى و غرب پسند كشور ما تعليم داده شده است. بر اين اساس بى‏ترديد مى‏توان گفت: همه كسانى كه به گونه‏هاى مختلف با اقامه مجلس عزاى حسينى به مخالفت برخاسته‏اند همه با واسطه يا بي‌واسطه، دانسته يا ندانسته، سر بر دامن ملكه‌ي انگليس نهاده‏اند.

 «... حاجى‏آقا نورى‏اف عضو شوراى عالى حزب اسلامى كه به دليل بيمارى از زندان بايل باكو به بيمارستان اين زندان منتقل شده بود، با بستن پارچه‏هاى سياه در محلّ اسكان خود قصد برپايى مراسم عزادارى حسينى را داشت؛ امّا به دستور رئيس زندان براى 15 روز به يك اطاق انفرادى در اين بيمارستان منتقل شده است. حاجى آقا نورى‏اف و سه تن ديگر از اعضاى شوراى عالى حزب اسلامى از جمله على اكرام على‏اف رهبر اين حزب سال گذشته در آستانه عاشوراى حسينى دستگير شدند».

روزنامه كيهان - 25/2/76

 نكته: دولت جمهورى آذربايجان پس از استقلال خود و ارتباط با اسرائيل و عربستان سعودى ملزم به اقدامات خشونت‏بار عليه شيعيان آن جمهورى شده است، و اين هنوز از نتايج سحر است؛ و با اين روند فعلى بزودى شاهد صحنه‏هاى دلخراش لبنان و بوسنى و افغانستان و پاكستان در جمهورى آذربايجان نيز خواهيم بود.

 «صداى عراق گفت: در شهرهاى شيعه نشين عراق به‏ويژه كربلا و نجف نيروهاى امنيّتى استخبارات به حال آماده باش در آمده و پاسگاههاى بازرسى افزايش يافته است. اين راديو افزود كليّه مساجد و تكاياى شهرهاى مذهبى در كنترل و مراقبت شديد پنهان و آشكار نيروهاى صدّام قرار دارند. وزارت حجّ و امور مذهبى عراق نيز طىّ بيانيّه‏اى شركت افراد زير 18 سال را در مراسم عزادارى امام حسين (ع) ممنوع اعلام كرده، و از برگزار كنندگان مراسم عزادارى خواست از ورود و شركت نوجوانان در عزادارى جلوگيرى كنند. بر اساس اين بيانيّه هيأتهاى عزادارى نبايد در مراسم عزادارى از بلندگو استفاده كنند. بر اساس آمارهاى رسمى دولت عراق 55% جمعيّت بيست ميليونى عراق شيعه‏مذهب هستند. با وجود شيعه بودن اكثريّت جامعه عراق راديو تلويزيون اين كشور مراسم محرّم حسينى را معمولاً با سكوت برگزار كرده و فقط در روز عاشورا به مدّت دو ساعت برنامه نوحه خوانى پخش مى‏كند».

روزنامه كيهان - 25/2/76

 نكته: اگر دولتهاى كشورهاى مسلمان در مراودات سياسى خود اهمّيّتى به مراسم عزادارى ملّتهاى شيعه داده بودند، و اگر علماى كشورهاى اسلامى در دفاع از اين امر مهمّ به پا خاسته و اعتراض مى‏كردند، حكومت عراق هرگز نمى‏توانست براى انجام مراسم عزادارى ملّت خود حدّ و مرزى تعيين كند، و كمترين بها را به اكثريّت ملّت خود بدهد.

 «پليس كشمير تعدادى از عزاداران حسينى را به بهانه سرپيچى از دستور منع اجتماعات در خيابانهاى سرينگر مورد ضرب و شتم قرار داد، و چند تن از آنان را نيز بازداشت كرد».

روزنامه ايران - 28/2/76

 «نيروهاى امنيّتى بحرين در روز عاشورا عزاداران حسينى را در يكى از مساجد غرب منامه با شلّيك گلوله و گاز اشك‏آور مورد حمله قرار دادند».

روزنامه كيهان - 31/2/76

 «عزادارى توسّط شيعيان پاكستان همواره از سوى دولت و برخى وهّابيّون با مشكل مواجه است. علاقمندان به خاندان عصمت و طهارت در روزهاى عاشورا - تاسوعا و اربعين مجبورند در محلّه‏ها و مكانهاى مخصوصى كه از قبل تعيين شده است به سوگوارى بپردازند».

روزنامه قدس - 16/4/76

 «علماى بحرين از مسلمانان و آزادگان جهان خواستند كه به يارى مردم ستمديده و حق پرست بحرين بشتابند. در اطّلاعيه‏اى كه به همين مناسبت منتشر شده آمده است: مردم بحرين هيچ گناهى ندارند جز اينكه مى‏خواهند با آنان مثل بشر رفتار شود، و به شعائر و مراسم مذهبى‏شان احترام بگذارند... مأموران امنيّتى بحرين با حمله به مراسم عزادارى سوگواران شهادت امام سجّاد (ع) يكى از جوانان مسلمان به نام سيّد عبد الزّهرا ستراوى را به شهادت رساندند. همچنين هفته گذشته به حسينيّه منطقه البلاد القديم هجوم آورده و آنرا تخريب نمودند».

روزنامه جمهورى اسلامى - 29/3/76

 «تروريستها در شهر راولپندى در ايالت پنجاب پاكستان يك رهبر دسته‏هاى عزادارى اهل تشيّع را در منزلش خفه كردند».

روزنامه ايران - 22/6/76

 نكته: همه شيعيان جهان در شهرها و روستاها مورد تهاجم تبليغى، نظامى و اقتصادى دشمنان اسلام قرار گرفته‏اند به‏ويژه در كشورهايى كه از اذناب و مستعمره‏هاى انگلستان هستند. زيرا دولت انگليس از ديرباز با همه توش و توان خود به مقابله با عزادارى شيعيان و خانه‏نشينى زن مسلمان برخاسته، و در راه رسيدن به اهداف خود از هيچ تدبير و اقدامى دريغ نكرده، و با قتل و غارت و تخريب و به آتش كشيدن مساجد و حسينيه‏ها جنگ رسمى با شيعه را اعلان داشته است.

 

* با تدابير گوناگون

 الف: دولتى نمودن عزادارى حسينى

«مراسم اربعين حسينى ديشب در محلّ خانه فرهنگ سفارت كشورمان در آنكارا... و در محلّ سركنسولگرى اين شهر (استانبول) برگزار شد. در اين مراسم عزاداران و عاشقان امام حسين (ع) به مديحه سرايى و سينه زنى پرداختند».

روزنامه كيهان - 18/4/75

 «آقاى محمّدى عراقى رئيس سازمان تبليغات اسلامى، صبح ديروز در گفتگوى اختصاصى با واحد مركزى خبر با بيان اين مطلب گفت: در سال 76 حدود يكهزار مسجد در مناطق مختلف كشور احداث يا نوسازى مى‏شود. وى تشكيل سمينارهاى تخصّصى براى تبيين مسائل دينى از جمله سمينار معمارى مساجد در نيمه دوّم سال جارى، گردهمايى بزرگ تبليغ و تعليم و تربيت اسلامى، و همايش بزرگ پيام‏رسانان عاشورا در محرّم امسال... و پيوستن 300 مبلّغ روحانى به 600 مبلّغ ديگر در مناطق محروم كشور را از ديگر برنامه‏هاى سازمان تبليغات اسلامى در سال 76 اعلام كرد».

روزنامه جمهورى اسلامى - 11/1/76

 «در آستانه فرا رسيدن ماه محرّم و برپايى خيمه‏هاى عزا و ماتم سيّد و سالار شهيدان، و حماسه سازان جاودان عاشوراى حسينى، سازمان تبليغات اسلامى كرج آمادگى خود را نسبت به تهيّه اقلام مورد نياز از قبيل: كتيبه، پرچم، زنجير، طبل، سنج و غيره و اعزام مدّاح و سخنران جهت مراسم عزادارى سالار شهيدان اعلام مى‏دارد».

روزنامه رسالت - 1/2/76

 «فراخوان سازمان تبليغات اسلامى شهرستان كرج. از كليّه هيآت مذهبى آن شهرستان در آستانه فرا رسيدن سال 1418 هـ. ق، ايّام عزادارى حضرت اباعبداللّه الحسين (ع) در ماه محرّم و صفر:

بدين وسيله از كلّيه هيآت مذهبى و عزاداران حسينى شهرستان خواهانيم به منظور تمديد مجوّز يا اخذ آن جهت فعّاليّت در سال 1418 هـ. ق ، از تاريخ 1/2/76 لغايت 18/2/76 به واحد هيآت مذهبى سازمان تبليغات اسلامى شهرستان كرج واقع در... مراجعه نمايند. بديهى است هيآت مذهبى و عزاداران حسينى جهت فعّاليّت ملزم به اخذ مجوّز مى‏باشند».

روزنامه رسالت - 1/2/76

 «در آستانه ماه محرّم گردهمايى مبلّغين روحانى با حضور امام جمعه و روحانيّون شهرستان سمنان در محلّ سازمان تبليغات اسلامى دفتر ويژه سمنان برگزار شد... »

روزنامه جمهورى اسلامى - 15/2/76

 «طىّ مراسمى با حضور استاندار مركزى و جمعى از مسؤولان ادارات و نهادها، هفتمين گردهمايى هيأتهاى مذهبى ويژه ماه محرّم در سالن اجتماعات سازمان تبليغات اسلامى اراك برگزار شد».

روزنامه جمهورى اسلامى - 16/2/76

 «سرپرست سازمان تبليغات اسلامى اردبيل اعلام كرد 300 روحانى و مبلّغ در ايّام عزادارى محرّم و صفر به مساجد شهرها و روستاهاى اين استان اعزام مى‏شوند. حجّة الأسلام ابراهيم بهمنى گفت: چهل نفر از اين روحانيّون از حوزه علميّه قم به استان اردبيل دعوت شده‏اند».

روزنامه اطّلاعات - 7/2/76

 «در آستانه ماه محرّم، بيش از ده‏هزار نفر از علما فضلا و طلاّب حوزه‏هاى علميّه به سراسر كشور اعزام شدند. حجّة الأسلام و المسلمين محمّدى عراقى رئيس سازمان تبليغات اسلامى با اعلام اين مطلب افزود: انقلاب اسلامى ريشه در مكتب عاشورا دارد، و نهضت امام حسين (ع) و عزادارى براى آن امام معصوم جزو فرهنگ ملّى مردم ماست. بنا بر اين بزرگداشت ايّام محرّم بايد از هر گونه انحراف و خرافات به‏دور باشد. وى با اشاره به آمادگى سازمان تبليغات اسلامى براى صدور مجوّز و معرّفى سخنران براى هيأتهاى مذهبى گفت: بيش از 15 هزار هيأت مذهبى در دفاتر سازمان تبليغات اسلامى پرونده دارند؛ و سعى بر اين است هيچيك از مجالس عزادارى در ايّام محرّم بدون حضور روحانى و خطيب برگزار نشود».

روزنامه اطّلاعات - 24/2/76

 «... سازماندهى تشكّلهاى مذهبى مردمى... اعزام روحانى به مدارس به مناسبتهاى مختلف، اعزام روحانى در ايّام محرّم و صفر، و اعزام روحانى به ادارات جهت اقامه نماز و سخنرانى، قسمتى ديگر از برنامه‏ها و فعّاليّتهاى سازمان تبليغات اسلامى سارى است».

روزنامه جمهورى اسلامى - 30/2/76

 «... به مناسبت شهادت حضرت سيّد الشّهداء عليه‏السّلام... بدين‏وسيله به اطّلاع امّت شريف مى‏رساند سازمان تبليغات اسلامى و دفتر تبليغات اسلامى حوزه علميّه قم به مناسبت هشتمين سالگرد ايّام ارتحال 2000 نفر مبلّغ جهت نشر افكار بلند و سيره زندگى نورانى امام بزرگوار... به سراسر كشور اعزام مى‏نمايد. مراكز دانشگاهها، آموزشگاهها، كارخانجات، ادارات و ارگانها، هيأت امناى مساجد در شهرها، بخشها، دهستانها مى‏توانند جهت مراسم و مجالس سوگوارى با مراجعه به دفاتر سازمان تبليغات اسلامى در سراسر كشور درخواست سخنران نمايند. باشد كه همه ما با آشنايى بيشتر با خط سرخ حسين (ع) و تبعيّت از انديشه‏هاى نورانى...»

روزنامه جمهورى اسلامى - 13/3/76

 «به همّت مركز آفرينشهاى ادبى حوزه هنرى، نخستين دوره آموزش مدّاحى برگزار مى‏شود. دفتر ادبيات آئينى اين حوزه در راستاى رهنمودهاى مقام معظّم رهبرى، مبنى بر آموزش و تكامل هنر ستايشگرى اهل‏بيت (ع) با بهره‏گيرى از استادان برجسته به آموزش مدّاحى اقدام مى‏كند. درسهاى اين دوره كه در طىّ چهار ترم و به مدّت يك‏سال آموزش داده مى‏شود، شامل: تاريخ اهل بيت (ع) - ادبيّات - قرائت قرآن - تجويد - صوت و لحن - نغمات آواز ايرانى و فنّ مدّاحى است».

روزنامه قدس - 29/4/76

 نكته: مراسم عزادارى حضرت اباعبداللّه الحسين  عليه‏السلام همانند ديگر آداب و رسوم ملّتها اختصاص به ملّت مسلمان دارد. و نظارت و كنترل بر آن از سوى دولتها موجب تحريف آن خواهد شد. زيرا نماز دولتى، حجّ دولتى، امر به معروف و نهى از منكر دولتى، تبليغات دينى دولتى، هرگز مورد پسند شيعه نبوده و در طول تاريخ تجربه‏هاى تلخى را در پى داشته است. دولتي نمودن مراسم به معني تعطيلي آن در دراز مدت است. همانگونه كه در مسألة امر به معروف و نهي از منكر اين اتّفاق تلخ را شاهد بوده و هستيم. پس سزاوار است دولتهاى صالح و نيكوكار با ارائه طريق، و رشد آگاهى در ملّت، آنها را به سوى صواب و درستى راهنما باشند؛ نه هرچه را كه مى‏خواهند فرمايشى ديكته كنند. ضمناً فراموش نكنند كه اگر پس از آنها صالحين عهده‏دار مقامشان نشوند چه به روز اسلام و مسلمانان خواهد آمد.

اگر مسؤولان امور دينى، برخاسته از بطن همين جامعه هستند، بايد بدانند همانگونه كه خودشان پرورش يافته‏اند ملّت نيز همانند آنان پرورش يافته است؛ و اگر خود را مردمى مى‏دانند نياز به كنترل و مجوّز و تربيت مبلّغ و مدّاح نيست. بلكه نظارت عمومى و احساس مسؤوليّتى كه بر اثر فراگيرى: «كلّكم راعٍ و كلّكم مسؤول عن رعيّته» در ملّت به‏وجود بيايد بهترين سد در مقابل انحرافات خواهد بود.

در نظارت دولتى اگر خطايى رخ دهد فاجعه به‏بار خواهد آمد؛ و اگر مسؤولان سازمان تبليغات اسلامى شعار غلطى را درست بدانند و آنرا تبليغ كنند انحراف عظيمى در سطح كشور بروز كرده، و اصلاح آن بسيار دشوار خواهد بود.

علاوه بر آن، وقتى دولت متصدّى امرى مى‏شود، ملّت نسبت به آن امر، خود را ديگر مسؤول نمى‏داند؛ و رفته رفته احساس مسؤوليّت خود را در همه‌ي زمينه‏ها از دست مى‏دهد؛ و با تغيير آن دولت، نماز و حج و... نيز تغيير كرده و يا با متّهم شدن مسؤولان امور دينى به فساد، به باورها و آداب و رسوم الهى جامعه لطمه وارد مى‏شود.

كنترل شديد تبليغات دينى در كشورهاى جهان نشانه ترس و وحشت مسؤولان از بيدارى و آگاهى مردم است؛ و اعتماد به مردم و شركت در اجتماعات آنان دليلى روشن بر مردمى بودن و سلامت مجريان است.

 

ادامة مطلب

 

 
بازديد : 2967 بار
 
 
ثبت نام در سایت
شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
گذرواژه:
تايپ مجدد:
 
گزارش کاربران
 
عضو شويد
ارسال کلمه عبور

 
عضويت:
امروز: 0
ديروز: 0
در انتظار: 0
مجموع کاربران:323
جديدترين کاربر: Leonida47Q

آمار بازديد:
 بازديد امروز : 400
 بارديد ديروز : 936
 بازديد کلي : 5859115
بيشترين تعداد آنلاين:
ميهمان: 170
اعضا: 0
مجموع: 170

وضعيت آنلاين ها :
ميهمان: 0
اعضا: 0
مجموع: 0

اعضاي آنلاين:
نظرسنجی
صرف نظر از ظاهر سايت، مطالب را چگونه مي‌بينيد؟

عالي و جديد، ادامه دهيد
نسبتا خوب
تكرار حرف ديگران
موجه نيست
ادامه ندهيدنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 115
نظرات : 9