بسم الله الرحمن الرحیم

به سايت علمی مذهبی عندليب آنلاين خوش آمديد

تذكر: اين سايت كاملا شخصي بوده، و هيچ ارتباطي با هيچ حزب و گروه و يا اشخاص حقيقي و حقوقي ندارد.


آنچه در اين سايت مي‌خوانيد، حاصل تحقيقاتي‌است كه به هر دليل، در جوامع علمي مذهبي، كمتر به آن پرداخته شده، و يا مي‌توان گفت، به فراموشي سپرده شده است. چه بسا باورها و فرضيه‌ها و مسائلي كه با ترفندهاي گوناگون، در بين عموم مردم، حتّى انديشمندان و فرهيختگان حوزه و دانشگاه، شايع و رايج، بلكه به آنان تحميل شده است، ولي به ديده‌ی تحقيق، به آنها نگريسته نشده، و سالهاي سال، به عنوان مستند و مدرك، در ميان همگان رواج دارد.

علت اين بي توجّهي شايد روشنتر از آن باشد كه نياز به تذكر داشته باشد. ولي ذكر يك مهم، خالي از لطف نيست. و آن اينكه:

در جامعه‌ی ما با كمال تأسف، به جاي اينكه رأي افراد در خدمت دليل قرار گيرد، دليل، در خدمت آراء و نظرات از پيش تعيين شده قرار مي‌گيرد. يعني هر يك از ما براي باورها و مباني علمي كه خود داشته و يا بافته‌ايم، به دنبال دليل مي‌گرديم تا باور خود را به گونه‌اي، به كرسي نشانده و به ديگران تحميل كنيم. مي‌توان گفت: پژوهشگران، سيّاسان، دانشوران و انديشمندان حوزه و دانشگاه، در رشته‌هاي مختلف، اينگونه تربيت شده‌اند كه ابتدا ذهن آنان در اثر جولاناتي كه دارد، تراوشي مي‌كند و براي خود باوري مي‌سازند. پس از ساختن يك باور، براي اينكه باورشان را مستند به ادله كنند، به دنبال دليلي مي‌گردند، و در واقع، دليل را در استخدام رأي و باور خود در مي‌آورند. در نتيجه هر مدرك ضعيف و جعلي را كه بيابند، آن را دليلي بر گفتار و رأي خويش مي‌دانند. اگرچه آن دليل فاقد اعتبار لازم بوده و نسبتي دروغ به معصومين عليهم السلام باشد. از اين رو، اگر پژوهشگري غير از اين روال عمل كند و بدون هيچ رأي و نظري به دنبال دليل بگردد و رأي و نظر خود را در خدمت دليل بگيرد، در اكثر نتايجي كه به دست مي‌آورد، بايد از گردونه‌ی علم و پژوهش خارج شده و بايكوت شود. زيرا ممكن است آنچه كه اين پژوهشگر به آن رسيده، بر خلاف باور عموم فرهيختگان حوزه و دانشگاه باشد. اگرچه مستند به ادله هم باشد. پس، آنچه امروز در جامعه‌ی ما جايي براي طرح دارد، در واقع آراء و نظرات افراد است، كه اگر مستند به دليلي حتي ضعيف هم باشد چه بهتر. و بديهي‌است كه در آشفته بازار ادلة امروز، براي هر مذهب و مرام و مسلك و رأي و نظري، دليلي يافت مي‌شود. زيرا مسلكها و آراء و نظرات فراواني همواره وجود داشته و ادلة ساختگي يا غير ساختگي براي تمام آنها به دست آمده است. در نتيجه تقريباً هيچ صاحب نظري، نظرش بدون دليل نمي‌ماند. آنچه مهم است اين است كه دليلش درست و قابل قبول است يا خير. كه اين، خود، نياز به تخصصي دارد كه عموم جامعه، از آن بي بهره‌اند. در نتيجه هر رأي و نظري، همواره طرفداراني كم يا زياد را گرد خود جمع كرده است.


راه درست، آن است كه خود و رأي خود را در خدمت دليل بگيريم نه دليل را در خدمت رأي خويش. اگر رأي خود را در خدمت دليل بگيريم، بي دليل هرگز نظري نداريم و سخني نمي‌گوييم. و زماني به ارائ
ه‌ی نظريه خويش مي‌پردازيم كه با قدرت دليل به يك نظر و نتيجة از پيش تعيين نشده‌اي برسيم. در اين صورت ديگر رأي خود را در اختيار هر دليل سستي قرار نمي‌دهيم. و خود را در خدمت هر رأي و نظري نمي‌گيريم. بلكه خود و مذهب و مرام و مسلك و نظر خود را در اختيار دليلي متقن و محكم، و مورد قبول و رضاي خداي متعال مي‌گذاريم. ادله‌اي كه مورد پذيرش خداي متعال است، در بيان پيشوايان معصوم عليهم السلام، به آنها تصريح شده است. و يافتن آنها پس از زحماتي كه گذشتگان ما براي تشخيص كلام معصوم از كلام غير معصوم متحمل شده‌اند، غیر ممکن نیست.

بديهي است كه دين آسماني، سرپرست و قيّمي آسماني را مي‌طلبد. و قانون الهي، قانونداني از سوي خدا را شايسته است. تكليف دين و قانون الهي را مردان زميني و گسيخته از آسمان نمي‌توانند تعيين كنند. و براي پذيرش ادله‌ی ديني، چاره‌اي جز تمسك به مردان آسماني كه خداوند آنان را بر بشريت، برتري و ولايت داده است، نداريم. و اين مردان آسماني جز پيشوايان معصوم عليهم السلام نيستند. ديگران هرآنچه مي‌گويند، در معرض اشتباه و خطا و هوا و هوس و حب و بغض‌هايي بي ريشه و اساس است.

قرار دادن خود و رأي و نظر خود، در اختيار اولياي معصوم الهي، همان مقام تسليم نسبت به پروردگار متعال است. مقامي كه اگر به آن برسيم راه عبوديت و بندگي الهي را براي خويش هموار كرده‌ايم.

اميد است آنچه در اين سايت از نظر شما مي‌گذرد، در راستاي تسليم، و با استناد به همان فراميني باشد كه از سوي خاندان وحي به دست ما رسيده است. و از هرگونه رأي و نظر شخصي و سليقه‌اي به‌دور باشد. و اين بضاعت مزجاة كه در دفاع از عترت پيامبر فراهم شده، مقبول درگاه حضرت حق قرار گيرد. انشاالله.

از همه‌ی دانشوران و انديشمنداني كه نوشته‌هاي مرا مورد مطالعه قرار مي‌دهند توقّع دارم كه با سعه‌ی صدر و نكته سنجي و بدون تعصّب خشك و عصبانيّت بغض‌آلود، به بررسي آنها بپردازند، و از ارائه‌ی نظرات سازنده‌ی خود دريغ نفرمايند. و در صورتي كه صلاح مي‌دانند، لينك سايت را براي دوستان خويش ارسال فرموده، و يا در سايت و وبلاگ خود قرار دهند.شاد و پيروز و موفق باشيد

عندليب آنلاين